Predajná cena: 5,61 € (169,01 Sk)
Juraj Bindzár
Zabi ma nežne
Anotácia
Juraj Bindzár – Zabi ma nežne alebo Šibenica pre malého muža
Divadelného, televízneho, filmového režiséra a scenáristu, divadelného a rozhlasového autora, kultúrneho publicistu, pesničkára a príležitostného básnika v poslednom čase zamestnáva písanie príbehov s kriminálnou tematikou. V ostatnom diele nám ponúka dve novely, akési zločinecké balady. Na pozadí historických udalostí vykresľuje príbehy dvoch „džentlmenov“, jedného ženie túžba po bohatstve, druhého láska k mladej asistentke. Aby dosiahli vytúžený cieľ, sú ochotní vydať sa aj menej čestnými chodníčkami. Stihne ich za prečiny zaslúžený trest, alebo si budú naďalej vychutnávať radosti života?
viaz., 114 str., 15,5 x 21,5 cm, MOC: 169 Sk

Recenzie
, 08.04.2004
Dva detektívne príbehy, napísané podľa skutočných prípadov z dejín kriminalistiky. Sú písané strohým, ale zábavným jazykom. Autor má neskrývanú radosť z prerozprávania príbehu, z komunikácie s čitateľom – ktorého priamo oslovuje – vyžíva sa v úlohe sprostredkovateľa informácií, čo robí svojským, zábavným spôsobom.
Autor dokazuje, že nie je závislý od odďaľovania odhalenia. Nie KTO, ale AKO je pre neho dôležité.
Výborný štýl, vtipné bonmoty, intelektualizuje text (spomína Walta Whitmanna, ako toho, ktorého niektorí čitatelia zrejme nepoznajú!) takže vlastne prostredníctvom detektívky robí reklamu kvalitnej poézii a klasikom. Mihla sa tam tiež narážka na Dostojevského Zločin a trest.
A prirodzene záľuba v období ragtime-u, začiatok dvadsiateho storočia, potopenie Titaniku, viktoriánske mravy...


Goodbye, smrtihlav

Napísané na základe prípadov vrážd „neviest vo vani“ v Británii. Séria vrážd mladomanželiek vo vaniach, ktoré napísali testament a uzavreli poistku z príležitosti sobáša s mužom, ktorý ich vraždí náhlym potiahnutím za členky, pričom sa šokované a nalogané vody okamžite topia v zanedbateľnom množstve vody.
prvá svetová vojna je len pozadím, hovorí, ako ľudí viac pútajú záhadné úmrtia, senzácieZabi ma nežne alebo Šibenica pre malého muža

Prípad amerického doktora Crippena a vraždy manželky, neúspešnej variétnej umlekyne, ktorá ho privedie na okraj zúfalstva umeleckým menom Belle Elmore, ktorá sa odohrala tiež v Británii.
Naháňačka cez Atlantik (unikal po spáchaní vraždy so svoju sekretárkou z Británie do USA.)
Varietné prostredie, tútorskí briti verzus američania, zubár, ktorý prichádza do Británie, aby tam pokračoval vo svojej kariére, ako zástupca významnej americkej firmy (akože dr. Crippen).
Manželka – rozkúskuje ju a jej častí sa zbaví na najrôznejších miestach.Martin Gajdos
Poslať recenziu
Meno: *
Text recenzie: *
Kontakt: *
Konverzny kurz: 30,1260 Sk / €